RGC1A60A60KGU
Manufacturer Part Number:
RGC1A60A60KGU
Manufacturer/Brand:
Carlo Gavazzi
Part of Description:
RELAY SSR 275VAC IN 1PH 600V 60A
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Contactors (Solid State)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
60 A
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Output Type :
AC, Zero Cross
Package / Case :
SSR with Integrated Heat Sink
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
20 ~ 275VAC, 24 ~ 190VDC
Voltage - Load :
42 ~ 600V