C1005X8R1H221K050BE
Manufacturer Part Number:
C1005X8R1H221K050BE
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
CAP CER 220PF 50V X8R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
220 pF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V