P25P42A22P1-240
Manufacturer Part Number:
P25P42A22P1-240
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part of Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 240V
Manufacturer :
Product Category :
Contactors (Electromechanical)
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
3PST-NO (DM) (3 Form X)
Contact Rating (Current) :
25 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
177 VAC
Must Release Voltage :
Operating Temperature :
-55°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
600VAC - Max
Termination Style :
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)