CWSC11JDADS
Manufacturer Part Number:
CWSC11JDADS
Manufacturer/Brand:
NKK Switches
Part of Description:
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) :
9A (AC)
Features :
Audible Click
Illumination Type, Color :
LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal) :
2 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 12.90mm
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
125 V