CB1AHF-R-12V
Manufacturer Part Number:
CB1AHF-R-12V
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
134 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
70 A
Features :
Resistor, Sealed - Flux Protection
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
7 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
15 ms
Switching Voltage :
14VDC - Nom