G8JR-1A7T-D-DC12
Manufacturer Part Number:
G8JR-1A7T-D-DC12
Manufacturer/Brand:
Omron Electronic Components
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Diode
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
8 VDC
Must Release Voltage :
1 VDC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
20 ms
Switching Voltage :
16VDC - Max