PC792E-1C-C1-12C-N-X
Manufacturer Part Number:
PC792E-1C-C1-12C-N-X
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Coil Current :
133.3 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)