A11ASQ12VDC1.5D
Manufacturer Part Number:
A11ASQ12VDC1.5D
Manufacturer/Brand:
CIT Relay and Switch
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Stock Condition:
336
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
125 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Release Time :
7 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)