PC792A-1A-C-12S-N-X
Manufacturer Part Number:
PC792A-1A-C-12S-N-X
Manufacturer/Brand:
Picker Components
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Manufacturer :
Picker Components
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
133.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
Features :
Sealed - Fully
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)