PC792C-1A-C-12C-N-X
Manufacturer Part Number:
PC792C-1A-C-12C-N-X
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Coil Current :
150 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)