PC792A-1C-C-24C-N-X
Manufacturer Part Number:
PC792A-1C-C-24C-N-X
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Stock Condition:
251
Coil Current :
66.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)