A2F1ASQ12VDC1.6R
Manufacturer Part Number:
A2F1ASQ12VDC1.6R
Manufacturer/Brand:
CIT Relay and Switch
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Stock Condition:
393
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
133.3 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)