PC795-1A-C1-12S-RN-X
Manufacturer Part Number:
PC795-1A-C1-12S-RN-X
Manufacturer/Brand:
Picker Components
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 80A 12V
Stock Condition:
704
Manufacturer :
Picker Components
Product Category :
Automotive Relays
Coil Current :
168 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
80 A
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Release Time :
2 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max