PC793-1A-C-12S1-RN-X
Manufacturer Part Number:
PC793-1A-C-12S1-RN-X
Part of Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
Coil Current :
150 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
Features :
Resistor, Sealed - Flux Protection
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Release Time :
10 ms
Switching Voltage :
120VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)