2649LH/2A21300L110V3
Manufacturer Part Number:
2649LH/2A21300L110V3
Manufacturer/Brand:
APEM Inc.
Part of Description:
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Flat - Illuminated
Circuit :
DPDT
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
10A (AC), 8A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Fluorescent, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
110 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
24 V