LED40W-040-C1000-D-HV
Manufacturer Part Number:
LED40W-040-C1000-D-HV
Manufacturer/Brand:
Thomas Research Products
Part of Description:
LED DRIVER CC AC/DC 13-40V 1A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
1A
Dimming :
Analog
Efficiency :
85%
Features :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP66, NEMA 4
Size / Dimension :
3.78" L x 2.80" W x 1.26" H (96.0mm x 71.0mm x 32.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
528VAC
Voltage - Input (Min) :
312VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
13 ~ 40V