TRC-025S062DS
Manufacturer Part Number:
TRC-025S062DS
Manufacturer/Brand:
Thomas Research Products
Part of Description:
LED DRIVER CC AC/DC 13-40V 620MA
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
620mA
Dimming :
Analog
Efficiency :
83%
Features :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
IP66
Size / Dimension :
3.15" L x 3.07" W x 1.06" H (80.0mm x 78.0mm x 27.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
13 ~ 40V