ELG-100-42D2-3Y
Manufacturer Part Number:
ELG-100-42D2-3Y
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL
Part of Description:
LED AC/DC DRIVER 100W
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, UKCA
Current - Output (Max) :
2.28A
Dimming :
Analog, PWM
Efficiency :
90%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C
Power (Watts) :
96 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)
Standard Number :
UL 8750
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
42V