LWA240-C140-NNK
Manufacturer Part Number:
LWA240-C140-NNK
Manufacturer/Brand:
Autec
Part of Description:
LED Driver, AC-DC, 240W, CC, 90-
Manufacturer :
Autec
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cUL, UL
Current - Output (Max) :
1.4A
Dimming :
Efficiency :
94%
Features :
OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Power (Watts) :
240 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
8.46" L x 2.66" W x 1.32" H (214.9mm x 67.6mm x 33.5mm)
Standard Number :
UL 8750
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
277VAC, 420VDC
Voltage - Input (Min) :
120VAC, 127VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output :
107 ~ 238V