PLED120W-057-C2100-D3
Manufacturer Part Number:
PLED120W-057-C2100-D3
Manufacturer/Brand:
Thomas Research Products
Part of Description:
LED DRIVER CC AC/DC
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cURus, FCC
Current - Output (Max) :
2.1A
Dimming :
Analog
Efficiency :
90%
Features :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 90°C
Power (Watts) :
120 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP66, NEMA 6
Size / Dimension :
6.80" L x 2.33" W x 1.47" H (172.7mm x 59.2mm x 37.3mm)
Standard Number :
UL 8750
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
19 ~ 57V