LD25W-24-C1040
Manufacturer Part Number:
LD25W-24-C1040
Manufacturer/Brand:
EPtronics, Inc.
Part of Description:
LED DRIVER AC/DC CC 8-24V 1.04A
Stock Condition:
416
Manufacturer :
EPtronics, Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cURus, FCC
Current - Output (Max) :
1.04A
Dimming :
Analog, PWM
Efficiency :
82%
Features :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 60°C
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP66
Size / Dimension :
3.15" Dia x 0.99" H (80.0mm x 25.1mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
8 ~ 24V