LED50W-040-C1250
Manufacturer Part Number:
LED50W-040-C1250
Manufacturer/Brand:
Thomas Research Products
Part of Description:
LED DRIVER CC AC/DC 13-40V 1.25A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
1.25A
Dimming :
Efficiency :
87%
Features :
OCP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 60°C
Power (Watts) :
50 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP66
Size / Dimension :
7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
13 ~ 40V