HLG-80H-20
Manufacturer Part Number:
HLG-80H-20
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL
Part of Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC 12-20V 4A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cULus, cURus, PSE, RCM, TUV, UL
Current - Output (Max) :
4A
Dimming :
Efficiency :
90%
Features :
OCP, OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Power (Watts) :
80 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP67
Size / Dimension :
6.76" L x 2.42" W x 1.53" H (171.8mm x 61.5mm x 38.8mm)
Standard Number :
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Voltage - Output :
12 ~ 20V