BXDR-60BT-U220P-01-A
Manufacturer Part Number:
BXDR-60BT-U220P-01-A
Manufacturer/Brand:
Bridgelux, Inc.
Part of Description:
60W BRICK DRIVER
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
LED Drivers
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
2A
Dimming :
Efficiency :
88%
Features :
OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 45°C
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
5.12" L x 3.03" W x 1.18" H (130.0mm x 77.0mm x 30.0mm)
Standard Number :
Termination Style :
Terminal Block
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
277VAC
Voltage - Input (Min) :
120VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
14 ~ 57V