RPS240-48-CU
Manufacturer Part Number:
RPS240-48-CU
Manufacturer/Brand:
Selec Controls USA Inc.
Part of Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Stock Condition:
100
Manufacturer :
Selec Controls USA Inc.
Product Category :
Industrial, DIN Rail Power Supplies
AC Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus
Current - Output (Max) :
5A
DC Voltage - Input (Max) :
370V
DC Voltage - Input (Min) :
127V
Efficiency :
93%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
240W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
5.12" L x 1.97" W x 5.35" H (130.0mm x 50.0mm x 136.0mm)
Standard Number :
62368-1; UL 508
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
48V