KURFS-3008-NOWC2
- Manufacturer Part Number:
- KURFS-3008-NOWC2
- Manufacturer/Brand:
- KF Control
- Part of Description:
- 30MM SN= 8MM, FLUSH, PBT, NO LED
- Stock Condition:
- 10
- Manufacturer :
- KF Control
- Product Category :
- Proximity Sensors - Industrial
- Indicator :
- No Indicator
- Ingress Protection :
- Material - Body :
- Polybutylene Terephthalate (PBT)
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 50°C
- Output Type :
- NPN-NO, 3-Wire
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded - M18
- Product Status :
- Active
- Response Frequency :
- Sensing Distance :
- 0.315" (8mm)
- Sensor Type :
- Inductive
- Shielding :
- Unshielded
- Termination Style :
- Cable Leads
- Voltage - Supply :
- 10V ~ 30V