VTB12SC24-O
Manufacturer Part Number:
VTB12SC24-O
Manufacturer/Brand:
Kaga Electronics USA
Part of Description:
DC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer :
Kaga Electronics USA
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
4.2A
Efficiency :
75%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Power (Watts) :
50W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
6.30" L x 3.82" W x 1.46" H (160.0mm x 97.0mm x 37.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
19V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V