LRGSCK615-R-S-B-E/250N
Manufacturer Part Number:
LRGSCK615-R-S-B-E/250N
Manufacturer/Brand:
Carling Technologies
Part of Description:
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
O -
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Wire Leads
Voltage Rating - AC :
125 V