C1250APWW-086B
Manufacturer Part Number:
C1250APWW-086B
Part of Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 250V
Actuator Marking :
O I
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
16A (AC), 1A (DC)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.20mm x 12.40mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
30 V