LRA510-RC-B/024V
Manufacturer Part Number:
LRA510-RC-B/024V
Manufacturer/Brand:
Carling Technologies
Part of Description:
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
30 V