ICB18L50N14NO
- Manufacturer Part Number:
- ICB18L50N14NO
- Manufacturer/Brand:
- Carlo Gavazzi
- Part of Description:
- SENSOR PROX INDUCTIVE 14MM CYL
- Stock Condition:
- 7
- Manufacturer :
- Carlo Gavazzi
- Product Category :
- Proximity Sensors - Industrial
- Indicator :
- LED
- Ingress Protection :
- IP67
- Material - Body :
- Nickel-Plated Brass
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Output Type :
- NPN-NO, 4-Wire
- Package / Case :
- Cylinder, Threaded - M18
- Product Status :
- Active
- Response Frequency :
- 1.5kHz
- Sensing Distance :
- 0.551" (14mm)
- Sensor Type :
- Inductive
- Shielding :
- Unshielded
- Termination Style :
- Connector
- Voltage - Supply :
- 10V ~ 36V