MLW3012-28-RB-2A
Manufacturer Part Number:
MLW3012-28-RB-2A
Manufacturer/Brand:
NKK Switches
Part of Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V
Stock Condition:
20
Manufacturer :
NKK Switches
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
White
Current Rating (Amps) :
5A (AC), 3A (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-10°C ~ 50°C
Panel Cutout Dimensions :
Square - 19.20mm²
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V