XS8C2A1NCM12
Manufacturer Part Number:
XS8C2A1NCM12
Manufacturer/Brand:
Schneider Electric
Part of Description:
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Stock Condition:
4
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
NC/NO, 3-Wire
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.787" (20mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
12V ~ 48V