PRASA1-16F-BB000
Manufacturer Part Number:
PRASA1-16F-BB000
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part of Description:
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Stock Condition:
4,326
Manufacturer :
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Dust Proof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC :
125 V