XS212B4PAM12
Manufacturer Part Number:
XS212B4PAM12
Manufacturer/Brand:
Schneider Electric
Part of Description:
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP65, IP67, IP69K
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M12
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.315" (8mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
12V ~ 24V