XS518B1CAL08M12
Manufacturer Part Number:
XS518B1CAL08M12
Manufacturer/Brand:
Schneider Electric
Part of Description:
2 WIRE DC INDUCTIVE SNSR REMOTE
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
NO, 2-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.197" (5mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
12V ~ 48V