XS4P12KP340L1
Manufacturer Part Number:
XS4P12KP340L1
Manufacturer/Brand:
Schneider Electric
Part of Description:
INDUCTIVE SENSOR 48VDC 14MA XS +
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP68
Material - Body :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
NC/NO, 4-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M12
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.157" (4mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable
Voltage - Supply :
12V ~ 24V