NBM3814V46C15A6T00
Manufacturer Part Number:
NBM3814V46C15A6T00
Manufacturer/Brand:
Vicor
Part of Description:
DC/DC CONVERTER 14V 2240W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
160A
Efficiency :
97.6%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Power (Watts) :
2240W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
3.76" L x 1.40" W x 0.37" H (95.6mm x 35.5mm x 9.4mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
46V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
14V