WAF300-48S48W
Manufacturer Part Number:
WAF300-48S48W
Manufacturer/Brand:
P-DUKE Technology, Inc.
Part of Description:
DC/DC CONVERTER 48V 302W
Manufacturer :
P-DUKE Technology, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, cURus
Current - Output (Max) :
6.3A
Efficiency :
92%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
302W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
6.00" L x 4.00" W x 1.52" H (152.4mm x 101.6mm x 38.6mm)
Standard Number :
508; 60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
48V