AMSR3-15NZ-O-B
Manufacturer Part Number:
AMSR3-15NZ-O-B
Manufacturer/Brand:
Aimtec
Part of Description:
4W DC/DC Converter
Stock Condition:
5
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
97%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
45W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.21" L x 0.23" W x 0.49" H (30.7mm x 5.8mm x 12.4mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
19V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
15V