DS460SDC-3-001
- Manufacturer Part Number:
- DS460SDC-3-001
- Manufacturer/Brand:
- Artesyn Embedded Power
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER 12.3V 460W
- Manufacturer :
- Artesyn Embedded Power
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- Current - Output (Max) :
- 36A
- Efficiency :
- 90%
- Mounting Type :
- Rack Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 50°C
- Power (Watts) :
- 460W
- Product Status :
- Obsolete
- Size / Dimension :
- 9.57" L x 3.40" W x 1.57" H (243.2mm x 86.4mm x 39.9mm)
- Standard Number :
- Type :
- Front End
- Voltage - Input (Max) :
- 72V
- Voltage - Input (Min) :
- 40V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 12.3V