DS1100SDC-3
Manufacturer Part Number:
DS1100SDC-3
Manufacturer/Brand:
Artesyn Embedded Power
Part of Description:
DC/DC CONVERTER 12V 1100W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cUL, DEMKO
Current - Output (Max) :
91.76A
Efficiency :
90%
Mounting Type :
Rack Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Power (Watts) :
1100W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.74" L x 3.40" W x 1.52" H (196.5mm x 86.3mm x 38.5mm)
Standard Number :
Type :
Front End
Voltage - Input (Max) :
-72V
Voltage - Input (Min) :
-36V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
12V