VX7805-500-W
Manufacturer Part Number:
VX7805-500-W
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
DC/DC CONVERTER +/-5V
Stock Condition:
82
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
EN
Current - Output (Max) :
500mA, 300mA
Efficiency :
90%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.45" L x 0.35" W x 0.69" H (11.5mm x 9.0mm x 17.5mm)
Standard Number :
55024; 55032 Class A
Type :
Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
6.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
5V, -5V