DTJ1524D12
Manufacturer Part Number:
DTJ1524D12
Manufacturer/Brand:
XP Power
Part of Description:
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W
Stock Condition:
1
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, UL
Current - Output (Max) :
630mA, 630mA
Efficiency :
87%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
15W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.00" L x 1.24" W x 0.77" H (76.2mm x 31.4mm x 19.4mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V