1C24-NP250-1
- Manufacturer Part Number:
- 1C24-NP250-1
- Manufacturer/Brand:
- Advanced Energy
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER +/-1000V 250W
- Stock Condition:
- 7
- Manufacturer :
- Advanced Energy
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 125mA, 125mA
- Efficiency :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Power (Watts) :
- 250W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 8.00" L x 4.50" W x 1.08" H (203.2mm x 114.3mm x 27.4mm)
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed, High Voltage
- Voltage - Input (Max) :
- 30V
- Voltage - Input (Min) :
- 23V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 1000V