VHK150W-Q48-S24
Manufacturer Part Number:
VHK150W-Q48-S24
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
DC/DC CONVERTER 24V 150W
Stock Condition:
277
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
6.5A
Efficiency :
87.5%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.23" L x 4.00" W x 1.50" H (107.5mm x 102.0mm x 38.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
24V