1/8C24-P20-C
- Manufacturer Part Number:
- 1/8C24-P20-C
- Manufacturer/Brand:
- Advanced Energy
- Part of Description:
- DC/DC CONVERTER 125V 20W
- Stock Condition:
- 6
- Manufacturer :
- Advanced Energy
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Current - Output (Max) :
- 160mA
- Efficiency :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Power (Watts) :
- 20W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.75" L x 2.00" W x 1.00" H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm)
- Standard Number :
- 60950-1; 62368-1
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input (Max) :
- 30V
- Voltage - Input (Min) :
- 23V
- Voltage - Isolation :
- Voltage - Output 1 :
- 125V