CQB100W-110S05-CMFD
Manufacturer Part Number:
CQB100W-110S05-CMFD
Manufacturer/Brand:
Cincon
Part of Description:
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Stock Condition:
31
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
89%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.49" W x 1.35" H (116.8mm x 63.4mm x 34.2mm)
Standard Number :
50155; 60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
5V