VFK600-D48-S24
Manufacturer Part Number:
VFK600-D48-S24
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
DC/DC CONVERTER 24V 600W
Stock Condition:
31
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
25A
Efficiency :
91%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Power (Watts) :
600W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
24V