PQDE6W-Q48-S12-U
Manufacturer Part Number:
PQDE6W-Q48-S12-U
Manufacturer/Brand:
CUI Inc.
Part of Description:
DC-DC ISOLATED, 6 W, 18~75 VDC I
Stock Condition:
40
Manufacturer :
CUI Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, UKCA
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
87%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Power (Watts) :
6W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
12V